Centrum Kontroli i Prewencji Chorób CDC w Stanach Zjednoczonych ujawnił ostatnio, że obecnie 1 na 68 dzieci, ma diagnozę spectrum autyzmu.
Stanowi to wzrost o 30 procent w częstości występowania w ciągu ostatnich dwóch lat. Tempo przyrostu diagnoz zaburzeń spektrum autyzmu spowodowało, że naukowcy są bardziej zdeterminowani niż kiedykolwiek by odkryć dokładną przyczynę tej choroby. Dr John Cannell już w 2008 roku w czasopiśmie „Hipotezy Medyczne” (1) zasugerował, że niedobory witaminy D mogą się przyczyniać się do zwiększonej częstości występowania ASD. Dr J. Cannell jest założycielem i dyrektorem wykonawczym „Rady witaminy D”, organizacji non-profit poświęconej podnoszeniu świadomości na temat znaczenia witaminy D.
W publikacji zatytułowanej " Autyzm i witamina D " Dr J. Cannell wyjaśnia niektóre czynniki mogące przyczyniać się do etiologii autyzmu, skupiając się na roli witaminy D.
Nasilenie epidemii autyzmu rozpoczęło się w tym samym czasie gdy AMA ( American Medical Association ) i AAP ( Amerykańska Akademia Pediatrii) rozpoczęły rekomendowanie używania filtrów przeciwsłonecznych i ograniczanie przebywania w pełnym słońcu. Wg. Dr J. Cannell unikanie słońca jest czynnikiem ryzyka autyzmu. Zmniejszenie ekspozycji na słońce może doprowadzać do niedoboru witaminy D.
Witaminą D nazywa się grupę steroidów rozpuszczalnych w tłuszczach, z których największą aktywnością biologiczną cechuje się kalcytriol. Niedobór witaminy D jest jedną z wielu teorii wyjaśniającym przyczyny autyzmu. Aktywne metabolity witaminy D w tym kalcytriol biorą udział w mineralizacji kości, zjawiskach odpornościowych oraz różnicowaniu komórek. Jak wszystkie hormony steroidowe, kalcytriol włącza i wyłącza geny. Kalcytriol bezpośrednio reguluje pięć procent aktywnego genomu ludzkiego i obniża wytwarzanie cytokin zapalnych w mózgu, w tym tych, które są powiązane z autyzmem. Ciekawa jest korelacja płci i witaminy D. Dr J. Cannell wyjaśnia, że estrogen i testosteron wydają się mieć zaskakująco różny wpływ na metabolizm witaminy D. Związane jest to z faktem, że estrogen stymuluje gen hydroksylazę tryptofanową, zwiększając w ten sposób centralnie poziom serotoniny podczas rozwoju. Testosteron nie wywołuje podobnego efektu. Co może wyjaśniać częstsze występowanie spektrum autyzmu u chłopców.
Badania na zwierzętach, u których występował poważny niedobór witaminy D podczas ciąży wykazywały dysregulację kilkunastu białek biorących udział w rozwoju mózgu, prowadząc u szczurów do zwiększonej wielkość mózgu oraz powiększonych komór, zaburzenia podobne do tych opisywanych w dzieci autystycznych. Dzieci z zespołem Williams’a, u których stwierdzano znacznie podwyższone poziomy kalcytriolu we wczesnym dzieciństwie, są przeciwieństwem autyzmem. U dzieci z niedoborem witaminy D i objawami krzywicy opisywane są niektóre cechy autystyczne, które najwyraźniej zanikają po suplementacji dużymi dawkami witaminy D. Niewątpliwie dieta przeciwzapalna, bogata w omega 3 i witaminę D w czasie ciąży zmniejsza objawy autystyczne u potomstwa. Wybiórcze jedzenie tak charakterystyczne dla dzieci autystycznych może być powodem wielu niedoborów w tym między innymi witaminy D (3). Autyzm występuje częściej w obszarach upośledzenia penetracji UVB czyli w krajach północnych naszej półkuli, w obszarach miejskich jak również w obszarach o dużym zanieczyszczeniu powietrza i obszarach o wysokich opadach. Autyzm występuje częściej u osób ciemnoskórych. Poważny niedobory witaminy D u matek ciemnoskórych jest bardzo powszechny. Rozkład Gaussa dystrybucji enzymu, który aktywuje kalcitriol neuronowy w połączeniu z powszechną ciążową i / lub wczesnym dzieciństwie niedoborem witaminy D może być jednym wyjaśnień epidemiologii autyzmu.
Badania przeprowadzone przez Interactive Autism Network wiążący społeczności autystyczne z badaczami pokazuje, że u dzieci urodzonych w listopadzie, grudniu i styczniu kiedy ekspozycja słoneczna jest obniżona częściej diagnozowane jest spectrum autyzmu.
Aktualne dane dotyczące suplementacji witaminą D wskazują na potrzebę stosowania wyższych dawek w celu uzyskania lepszej skuteczności działania oraz na bezpieczeństwo suplementacji kalcytriolem w dawkach nawet do 10 000 IU dziennie. Bezpieczeństwo, pozytywny odbiór suplementacji diety witaminami przez pacjentów i niski koszt kalcytriolu dają nadzieję na zmniejszenie obciążenia społeczeństw chorobami OUN. (2)
Suplementacja witaminą D powinna być ustalana z pediatrą.
1. Cannell J.J.; Autism and vitamin D; Med Hypotheses. 2008;70(4):750-9.
2. Rola witaminy D w chorobach ośrodkowego układu nerwowego; Jan K. Nowak ; Neuropsychiatria i Neuropsychologia 2012; 7, 2: 85–96
3. Keown K, Bothwell J, Jain S; Nutritional implications of selective eating in a child with autism spectrum disorder; BMJ Case Rep. 2014 Mar 20; 2014.